افزايش ترافيك و بازديد وب سايت

افزايش ترافيك و بازديد وب سايت

پوسيدگي دندان: ۳۰ اشتباه رايج روزانه كه باعث مشكلات دهان و دندان مي‌‌شود

آيا در حين خواندن اين متن مشغول جويدن مداد هستيد؟ همين حالا اين كار را متوقف كنيد! جويدن مداد يا اشياء ديگر يكي از مواردي است كه به سلامت دندان‌ها آسيب مي‌زند. به طور قطع خوب مي‌دانيد داشتن دندان‌هايي سالم و زيبا تا چه اندازه براعتماد به نفس آدم‌ها تاثير مي‌گذارد پس حفظ سلامت دندان‌ها بايد يكي از اولويت‌هاي مهم زندگي ما باشد. اما هميشه – دانسته يا نادانسته – كاري مي‌كنيم كه هم سلامت دندان‌ها و هم اعتماد به نفس‌مان به خطر مي‌افتد. با ما همراه باشيد تا شما را با ۳۰ اشتباه رايج و عادت روزانه كه باعث پوسيدگي دندان مي‌شود آشنا كنيم:‌

پوسيدگي دندان

۱. خرد كردن يخ با دندان

صحبت از مراقبت و توجه به دندان‌ها كه مي‌شود، عادات بسياري وجود دارند كه دندان پزشكان از شما مي‌خواهند تغييرشان بدهيد. اما به عنوان مثال، يكي از مهمترين آن‌ها كدام است؟ بله، جويدن يخ كه مي‌تواند به ميناي ظريف دندان آسيب وارد كند. دكتر هارولد كاتز، دندانپزشك و متخصص باكتري شناسي، مي‌گويد «اين كار همچنين مي‌تواند باعث ترك خوردن دندان‌هايي بشود كه تازه روي آن‌ها كار ترميمي انجام شده است.»

اگر نمي‌توانيد اين عادت را ترك كنيد به جاي خرد كردن و شكستن قطعات يخ با دندان از يخ خرد شده استفاده كنيد و بدانيد كه: ترك برداشتن دندان ممكن است به حساس شدن عصب دندان بينجامد كه آن هم ممكن است منجر به صدمه ديدن كانال دندان شود.

۲. قرار دادن دندان‌ها در شرايط نوسان و تغييرات دمايي

لذتي در خوردن پيتزا همراه با يك نوشيدني خنك وجود دارد كه آن را به ايده‌اي جالب و بي‌نظير تبديل مي‌كند اما اين كار مي‌تواند سلامت دندان‌هاي‌تان را به مخاطره بيندازد چون دماي داغ، ميناي دندان‌تان را منبسط و دماي سرد آن را منقبض مي‌كند. دكتر لزلي رني تانسند مي‌گويد:‌ «خوردن خوراكي‌هاي داغ و بعد سرد في‌نفسه به دندان‌ها آسيب نمي‌زند، اما بسياري از آدم‌ها متوجه حساس شدن فوق‌العاده‌ي آن‌ها به اين تركيب خواهند شد.

به خاطر داشته باشيد كه يك درد تيز و شديد هنگام خوردن يا نوشيدن نشانه‌اي از مشكل بزرگ‌تر است مانند ترك دندان يا پوسيدگي پيشرفته – اين چيزي نيست كه بشود از آن غافل شد.» يك راه حل: موقع خوردن پيتزا از چاقو و چنگال استفاده كنيد و قبل از آن كه تكه‌هاي پيتزا را در دهان‌تان بگذاريد آن‌ها را فوت كنيد تا حرارت‌شان كمتر شود.

۳. مصرف بعضي نوشيدني‌هاي خاص

بعضي از نوشيدني‌ها بيشتر از بقيه به دندان‌هاي‌تان مي‌چسبند و باعث فرسايش ميناي دندان مي‌شوند و اين نوشيدني‌ها عبارتند از نوشيدني‌هاي ورزشي، نوشابه‌ها، و نوشيدني‌هاي الكلي. دكتر آنا جوتكوييتز، جراح دندان و استاد دانشكده‌ي دندانپزشكي هاروارد مي‌گويد:‌ «در واقع، شايع است كه الكل به طرز باورنكردني دندان را دچار پوسيدگي مي‌كند چون سطح اسيديته‌ي بسيار بالايي دارد.»

يك راه حل: دكتر ديويد جنت مي‌گويد: به همراه نوشيدني‌ خود پنير بخوريد تا آسيب ناشي از اسيد موجود در آن را به حداقل برساند.

پوسيدگي دندان ۴: خوردن تافي و پاستيل

خوراكي‌هاي چسبناكي مانند تافي و پاستيل نه تنها مي‌توانند دندان‌هاي پر شده را خالي كنند بلكه ممكن است به اطراف دندان‌ها نيز بچسبند. جوتكوييتز مي‌گويد: «اين شيريني‌ها مي‌توانند سيارهاي طبيعي دندان‌ها را پر كنند كه باعث احتمال بيشتر پوسيدگي مي‌شود.»

يك توصيه: اگر نمي‌توانيد عادت خود را ترك كنيد، پس هميشه مسواك بزنيد، نخ دندان بكشيد و بعد از غذا خوردن دهان‌تان را بشوييد.

۵. روياي داشتن سفيدترين دندان‌ها

سابيدن و سفيد كردن بيش از حد دندان‌ها با استفاده از كيت‌هاي (بسته‌هاي لوازم) بدون نسخه و تجويز پزشك مي تواند آسيب ديدن‌ دندان‌ها شود. دكتر كتز مي‌گويد: «هميشه اول محصول را امتحان كنيد و بعد اگر باعث حساسيت نشد، طبق دستورالعمل نوشته شده مصرف كنيد.» و اگر زماني مشكوك و مردد بوديد، بهتر است از استفاده‌ي محصولات سفيد كنندهاجتناب كنيد.

پوسيدگي دندان ۶: جويدن مداد

اين يك عادت عصبي است كه همه‌ي ما – به خاطر دندان‌هايمان – بايد آن را كنار بگذاريم. كتز مي‌گويد: «اين كار مي‌تواند در دندان‌هاي شما شكاف‌ها و شكستگي‌هاي ناشي از فشار و استرس ايجاد كند.»‌ يك جايگزين بهتر اين است: زماني كه استرس فراواني داريد يك توپ استرس را در دستان خود فشار دهيد يا سعي كنيد تنقلات سالم مورد علاقه‌‌تان – مثلا بادام – را بخوريد تا مشغول شويد و حواس‌تان پرت شود. در اينجا با ۱۵ روش علمي كنترل استرس آشنا مي‌شويد.

۷. استفاده از دندان براي باز كردن چيزها

جويدن ناخن‌ها با دندان، كندن برچسب قيمت لباس‌ها، يا بازكردن پاكت چيبس افكار وسوسه‌انگيزي هستند، اما با اين كار سلامت دندان‌هاي‌تان را به خطر مي‌اندازيد. دكتر مهدي كريم‌پور – دندانپزشك شروزبري ماساچوست- مي‌گويد «با اين كار حتي ممكن است دندان‌تان دچار لب پريدگي شود.» براي انجام چنين كارهايي به جاي دندان از ناخن گير و قيچي استفاده كنيد.

پوسيدگي دندان ۸: حالت استقرار نادرست زبان

با قرار دادن زبان‌تان در سقف دهان، متوجه مي‌شويد كه نمي‌توانيد خوب دندان‌هاي‌تان را به هم چفت كنيد. در واقع، اگر زبان‌تان درست قرار بگيرد به آرامش فك‌تان كمك مي‌شود. براي امتحان اين حالت: خيلي آرام زبان‌تان را در امتداد سقف دهان‌تان قرار دهيد همان گونه كه هنگام درآوردن صدايي مانند «قد قد» قرار مي‌گيرد.

۹. دندان قروچه در خواب

همسرتان ممكن است اولين كسي باشد كه به شما مي‌گويد شب‌ها در خواب دندان قروچه مي‌كنيد. يا ممكن است خودتان از سر درد شديد يا درد فك از خواب بيدار شويد. اگر فكر مي‌كنيد در خواب دندان قروچه مي‌كنيد با دندانپزشكتان صحبت كنيد چون دندان‌قروچه كردن مي‌تواند به بد شكلي شديد دندان‌هاي‌تان منجر شود. ممكن است لازم باشد شب‌ها از گارد (حفاظ دندان) در دهانتان استفاده كنيد.

پوسيدگي دندان ۱۰: خوردن ميوه‌هاي خشك

كشمش دوست داريد؟ واقعا كشمش يكي از بدترين چيزها براي دندان‌تان است چون چسبناك و پر از قند است. كتز مي‌گويد: «قند به باكتري‌هايي كه حفره‌هاي دنداني، بوي بد دهان، پلاك‌ها و بيماري لثه را ايجاد مي‌كنند تغذيه مي‌رساند. مانند ساير ميوه‌هاي خشك، كشمش هم در درز و شيارهاي دندان‌هاي‌تان مي‌ماند كه همين باعث مي‌شود باكتري‌ها شب و روز از آن‌ها تغذيه كنند.»

۱۱. دونات، دونات، دونات

باز هم يك دليل ديگر براي ترك شيريني‌ها: معلوم شده است خوراكي‌هاي شيرين مي‌تواند باعث افزايش رشد باكتري‌ها در دهان بشوند. جوتوييتز مي‌گويد: «اين امر، به نوبه‌ي خود، مي‌تواند ميناي دندان را از بين ببرد و باعث شود دندان‌هاي‌تان پوسيده شوند.» شيريني دوست داريد؟ به جاي شيريني خوردن برويد سراغ ميوه‌هاي تازه، بالاخص سيب خوشمزه و لذيذ!

پوسيدگي دندان ۱۲: انتخاب سفت‌ترين چوب مسواك‌ها

هنگام مسواك كردن، هدف آن است كه از يك چوب مسواك نرم استفاده كنيم – نه چوب مسواك سفت چون مسواك سفت و سخت ممكن است باعث خراش سريع يا آسيب ديدن لثه‌هاي‌تان بشود. جوتوييتز مي‌گويد: «چوب مسواك نا مناسب مي‌تواند سطح دندان را فرسوده كند و بپوساند. چوب مسواك‌هاي سفت همچنين ميناي دندان و بافت لثه را از بين مي‌برند و باعث به وجود آمدن حساسيت شديد دنداني مي‌شوند.» چوب مسواكي را انتخاب كنيد كه نرم باشد و خودتان نيز به هنگام استفاده از آن خيلي ملايم و به شكل دايره‌اي مسواك  را روي دندان‌هاي‌تان بكشيد.

۱۳. خالي كردن استرس‌تان بر سر دندان‌ها

اگر شب‌ها دندان‌هاي‌تان به هم قفل مي‌شود يا در طول روز دندان‌هايتان را به هم مي‌ساييد، ممكن است استرس‌تان به دندان‌هايتان آسيب برساند. جوتوييتز مي‌گويد: «استرس به نبرد دندان‌ّها با هم دامن مي‌زند.» نكته: اگر مي‌بينيد كه دندان قروچه مي‌كنيد يا دندان‌هاي‌تان را از عصبانيت به هم مي‌سايد، كمي وقت بگذاريد و به مراقبه بپردازيد و يادتان باشد از دندانپزشكتان يك گارد دندان بگيريد. همچنين مي‌توانيد يكي از ۲۳ راه علمي براي كاهش استرس در چند دقيقه را امتحان كنيد.

۱۴. جويدن آدامس بادكنكي

لابد بازيكن‌هاي بيسبال را ديده‌ايد كه وقتي پشت خط منتظر ضربه زدن به توپ ايستاده‌اند يك قلمبه آدامس را داخل دهانشان انداخته‌اند و مي‌جوند؟ ديدنش جالب است اما اين كار چندان براي دندان‌هاي شما خوب نيست. اگر يك آدامس خور حرفه‌اي هستيد هميشه نوع بدون قند آن را انتخاب كنيد و از فايده‌هاي آن استفاده ببريد. جوتوييتز مي‌گويد:‌ «اگر آدامس بدون قند بجويد، دهانتان بزاق بيشتري ترشح خواهد كرد، كه در واقع دفاعي طبيعي در برابر اسيد است.

عموما حدود يك ساعت طول مي‌كشد تا بزاق مواد معدني را كه ميناي دندان‌تان بعد از خوردن از دست مي‌دهد جبران و جايگزين كند. اما، مي‌توانيد با جويدن آدامس بدون قند به مدت ۲۰ دقيقه بعد از خوردن يا نوشيدن ترشح بزاق‌تان را افزايش دهيد. با اين كار مواد معدني از دست رفته سريعتر جايگزين مي‌شوند و بنابراين خطر پوسيدگي دندان از بين مي‌رود.»

پوسيدگي دندان ۱۵: مصرف چاي گياهي

اين فقط چاي معمولي نيست كه مي‌تواند دندان‌هاي‌تان را لك بيندازد. جنت مي‌گويد: «حتي چاي گياهي و چاي سفيد نيز مي‌توانند ميناي دندان را فرسوده كنند و باعث رنگ گرفتگي و لك شدن دندان‌ها بشوند. چاي از قهوه بيشتر دندان را لك مي‌كند چون پر از اسيد تانيك است، آنتي اكسيداني كه سريعا به پلاك‌هاي روي دندان‌هاي‌تان مي‌چسبد و باعث تغيير رنگ سفيد دندان به رنگ زرد مي‌شود.»

۱۶. درست مسواك كردن بعد از وعده هاي غذايي

دكتر ساندرا الكزكو – دندانپزشك نيويوركي – مي‌گويد آيا كسي از ميان ما هست كه يادش نداده باشند بعد از هر وعده‌ي غذايي دندان‌هايش را مسواك كند؟ به نظر مي‌رسد كه دندان‌هاي ما بلافاصله بعد از خوردن در ضعيف‌ترين حالت خود هستند، بالاخص اگر آن وعده‌ي غذايي شامل خوراكي‌ها و نوشيدني‌هاي اسيدي نيز باشد. او مي‌گويد: «اسيدهاي موجود در رژيم غذايي‌مان روي ميناي دندان اثر مي‌گذارند تا آن را ضعيف كنند و ميناي دندان را از بين ببرند. از آنجايي كه ميناسازي مجدد توسط بزاق و محكم كاري دوباره‌ي ميناي دندان ۳۰ تا ۴۵ دقيقه طول مي‌كشد، پيش از مسواك كردن دندان‌هاي‌تان كمي صبر كنيد.»

۱۷. استفاده از خمير دندان‌هاي داراي مواد شيميايي

كتز مي‌گويد انتخاب خميردنداني كه حاوي سديم لورت سولفات (SLS) است يعني اساسا با يك پاك كننده‌ي خشن كه فقط كارش كف كردن است مسواك مي‌كنيد. او مي‌گويد: «استفاده از اين نوع خمير دندان زخم‌هاي دردناك و خشكي دهان نيز ايجاد مي‌كند.» به علاوه، SLS مي‌تواند يكي از چيزهايي باشد كه دندان‌هاي‌تان را نسبت به دما حساس مي‌سازد. حتما پيش از خريد خميردندان مواد تشكيل دهنده‌ي آن را چك كنيد كه حاوي SLS نباشد.

پوسيدگي دندان ۱۸: غفلت از H2O

خوردن آب فراوان در طول روز نه تنها براي سلامتي كلي مفيد است بلكه به هيدراته ماندن دندان‌هاي‌تان نيز كمك مي‌كند. كتز مي‌گويد: «ما در روز ۱.۵ ليتر بزاق مصرف مي‌كنيم. نوشيدن آب خالي ساده‌ترين راه براي جبران آن است.» در اينجا با ۱۶ فايده نوشيدن آب در ظرف مسي براي سلامتي آشنا مي‌شويد.

۱۹. اضافه كردن ليمو به همان آب

اين درماني طراوت بخش است كه عملا كمكي به زيبايي لبخند شما نمي‌كند! دكتر برنت روسناك مي‌گويد: «ليمو فوق‌العاده اسيدي است. هرچند براي تصفيه بدن و شستن سموم از آن عالي است، اما اين اسيد مي‌تواند مشكلات جدي براي دندان‌هاي‌تان ايجاد كند.»

نكته: اگر قرار است آب و ليمو بنوشيد، بعد از خوردن آن با آب خالي دهانتان را بشوييد تا اسيديته‌ي آن از روي دندان‌هاي‌تان پاك شود.

۲۰. هر روز آبميوه خوردن

نوشيدن آبميوه راه بي‌نظيري براي تامين مواد مغذي موجود در ميوه‌ها و سبزيجات است، اما آبميوه‌ي تازه گرفته شده معمولا پر از قند است. روسناك مي‌گويد: «اين امر مي‌تواند به پوسيدگي و از بين رفتن دندان‌ها منجر شود. سعي كنيد به جاي آبميوه‌ بيشتر از آب سبزيجات استفاده كنيد چون قند كمتري دارند.» و باز هم تاكيد مي‌شود كه بعد از نوشيدن دهان‌تان را با آب بشوييد.

پوسيدگي دندان ۲۱: نوشيدن كمبوچا

كمبوجا، كه يك نوشيدني تخميري است، يكي از برترين خوراكي‌هاي پروبيوتيكي به حساب مي‌آيد. اما در واقع كاملا اسيدي است، و اگر در طول يك دوره‌ي زماني و به آرامي نوشيده شود مي‌تواند مضر باشد. روسناك مي‌گويد: «اگر تصميم گرفتيد كمبوچا را به خاطر آن كه منبع پروبيوتيك است بنوشيد، حتما آن را يك ضرب سر بكشيد و بعد از آن دهان‌تان را با آب بشوييد.»

۲۲. كشيدن سيگار الكترونيكي

تاونسند مي‌گويد؛‌ به رغم آن كه قطران ندارد، اما اين جايگزين معروف و محبوب سيگار اثرات مضر باور نكردني خودش را بر دهان مي‌گذارد چون نيكوتين يك رگ‌تنگ‌كن است، كه به طور خلاصه اگر بگوييم، جريان خون را در رگ‌ها محدود مي‌كند. او مي‌افزايد: «جريان خون محدود به سمت لثه‌ها باعث مرگ بافت لثه مي‌شود كه موجب از دست رفتن مقدار قابل توجهي از بافت و استخوان دهان در اطراف دندان‌ها مي‌شود.»

۲۳. استفاده از داروها و مكمل‌هاي خاص

تاونسند مي‌گويد: خشكي شديد دهان و فساد دندان نامشخص، اغلب تحت اثرات جانبي صدها دارو و مكمل ناديده گرفته مي‌شوند. او مي‌گويد: «اغلب به خاطر محدود شدن توليد بزاق، دندان‌هاي بيماران به طور مداوم دچار سوراخ و حفره مي‌شود يا ناراحتي‌هاي دهان و دندانشان بدتر مي‌شود.» او مي‌گويد: «بزاق براي حفظ سلامت دندان مهم است چون دندان‌ها را شستشو مي‌دهد و pH دهان را مجددا متعادل مي‌سازد.»

پوسيدگي دندان ۲۴: ناديده گرفتن علائم

تاونسند توضيح مي‌دهد كه لثه‌هاي ورم كرده، خون در بزاق، بوي بد دهان، تغييرات در ميزان خوراك و وجود توده‌ها و غده‌ها در دهان فقط چند نمونه از علائمي هستند كه اغلب ناديده گرفته مي‌شوند كه همين امر مي‌تواند به مشكلات جدي‌تري منتهي شود. او مي‌گويد «در چنين مواردي هرگز در مراجعه به پزشك و جويا شدن نظر او ترديد نكنيد. با اين كار نه تنها دندان‌هاي‌تان را نجات مي‌دهيد بلكه جان خود را نيز نجات خواهيد داد!»

۲۵. ناهماهنگي بين مسواك زدن و نخ دندان كشيدن

اگر بين مسواك زدن يا نخ دندان كشيدن‌تان هماهنگي وجود نداشته باشد، يا فقط يك بار در روز مسواك كنيد، ممكن است دچار پوسيدگي دندان، بوي بد دهان و بيماري لثه بشويد. تاونسند مي‌گويد : «همچنين مي‌توان مكررا مسواك كرد، كاري كه ممكن است ميناي دندان‌تان را از بين ببرد. دو بار در روز كفايت مي‌كند، و اگر دوست داريد بعد از ناهار هم مسواك كنيد سه بار در روز كافي است.»

۲۶. اصلا به دندانپزشكي سر نزدن

تعجبي ندارد كه مطالعات دانشگاهي متعدد نشان مي‌دهند ۷۵ درصد از مردم آمريكا به نوعي از درمان دندانپزشكي مي‌ترسند؛ حدود ۱۵ درصد از چنان اضطراب مربوط به دندان شديدي رنج مي‌برند كه معاينات معمول سالانه‌ را ناديده مي‌گيرند. اما غفلت كردن از آن دو جلسه معاينه‌ در سال اصلا براي سلامت دهان و دندان‌تان خوب نيست. تاونسند مي‌گويد: «اين معاينات اولين خط دفاعي براي كنترل و نظارت بر پوسيدگي دندان، عفونت‌هاي دهاني، التهاب لثه، و سرطان‌ها هستند.»

تاخير در تشخيص و درمان مشكلات دهان و دندان احتمالا يكي از بزرگترين ريسك‌هاي زندگي‌تان مي‌تواند باشد.

نكته: اگر از ترس يا اضطراب دندانپزشكي رنج مي‌بريد، با دندانپزشكتان مشورت كنيد تا بلكه او بتواند به شما كمك كند و تجربه‌اي آرامش بخش براي‌تان خلق كند.

۲۷. گذاشتن چوب مسواك در جاهاي غير بهداشتي

تاونسند مي‌گويد: «باكتري‌ها در جاهاي خيس و بخصوص محيط‌هاي گرم رشد مي‌كنند. بلافاصله بعد از استفاده گذاشتن چوب مسواك‌تان در جا مسواكي محيطي براي رشد و پرورش باكتري‌ها فراهم مي‌آورد، چون موهاي مسواك هرگز در فواصل بين مسواك كردن‌ها خشك نمي‌شود. به علاوه، مسواك‌هاي خيس مستعد رشد كپك نيز هستند كه ممكن است شما را بيمار كند.»‌ پس به جاي آن، چوب مسواك‌تان را در يك فنجان و دور از توالت نگهداري كنيد و حتما حواستان باشد قسمت موئي مسواك‌هاي اعضاي خانواده با هم برخورد نداشته باشد، چون ممكن است اين تماس باعث گسترش باكتري‌ها شود.

۲۸. استفاده از خلال دندان

اين عادت – اگر گاهگاهي و به آرامي انجام شود – چندان هم بد نيست و مي‌توان به كمك آن ذرات بزرگ باقيمانده‌ي خوراكي‌ها را از لاي دندان‌ها بيرون كشيد. تاونسند مي‌گويد: «اما هرگز از خلال دندان به عنوان جايگزيني براي نخ دندان استفاده نكنيد. خلال دندان اگر با نيروي زياد استفاده شود، مي‌تواند به شدت به لثه‌هاي‌تان آسيب بزند و باعث خراشيده شدن پاي دندان‌ها شود.» به علاوه، اين خطر وجود خواهد داشت كه تكه‌اي از دندان‌تان بشكند يا تراشه‌اي از خلال دندان لاي دندان‌هاي‌تان گير كند.

۲۹. ترك نكردن سيگار

آثار آني سيگار كشيدن عبارتند از بوي بد دهان، تغيير رنگ دندان و شكل گيري پلاك‌ها و جرم روي دندان‌ها. براي ترك كردن به كمك نياز داريد؟ پس ۲۳ بهترين روش‌هاي ترك سيگار را مطالعه كنيد. تاونسند مي‌گويد: «سيگاري‌هاي قديمي ممكن است طيف وسيعي از اثرات هشدار دهنده را تجربه كنند من جمله از دست دادن تراكم استخواني فك ، التهاب غدد بزاقي، افزايش خطر ابتلا به لوكوپلاكي – يك ضايعهي سفيد رنگ است كه مخاط دهان را درگير مي‌كند – و خطر فزاينده‌ي ابتلا به بيماري‌هاي لثوي، خطر بالاي از دست دادن دندان‌ها و افزايش خطر ابتلا به سرطان دهان.» به علاوه، سيگار كشيدن بافت نرم استخوان را كه دندان‌ها را در فك نگه مي‌دارد خراب مي‌كند.

۳۰. جذب پايين كلسيم و ويتامين D

كلسيم و ويتامين D با هم در راستاي مستحكم كردن دندان‌ها و جلوگيري از كاهش تراكم استخواني كار مي‌كنند. تاونسند مي‌گويد: «كلسيم براي شكل گيري دندان‌ها و استخوان فك حياتي است و كمبود كلسيم مي‌تواند شما را در معرض خطر پوسيدگي دندان و بيماري لثه قرار بدهد. ويتامين D در كمك به جذب كلسيم در بدن كارساز است، خطر دچار شدن به پوسيدگي دندان را كاهش مي‌دهد و مي‌تواند نرخ تحليل رفتن استخوان‌ها را پايين بياورد.»

حتما سطح ويتامين D و كلسيم بدن‌تان را چك كنيد و اگر فهميديد كه يكي از آن‌ها يا هر دو با كمبود مواجه هستند مكمل مصرف كنيد يا با خوردن محصولات لبني، سبزيجات برگ‌دار، بروكلي، باميه و بادام كلسيم لازم و با خوردن ماهي‌هاي چربي مانند ماهي تن و سالمون، پنير، شير و تخم مرغ سطح ويتامين D بدن‌تان را افزايش دهيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 17
+ نوشته شده: 1397/4/20 ساعت: ۱۶ توسط:reza77a :